21:07 / 18.07.2017

XXIII FESTIWAL FOLKLORU IM. JÓZEFA MYSZKI W IŁŻY

© Adam Dziedzic
Od 1995 w Iłży dla upamiętnienia twórcy ludowego i folklorysty - Józefa Myszki, zmarłego tragicznie w Warszawie w 1964 r. odbywa się corocznie  FESTIWAL FOLKLORU im. Józefa Myszki.
 Głównymi celami Festiwalu są uczczenie pamięci Józefa Myszki, a przede wszystkim popularyzacja jego twórczości, jak również promocja miasta Iłży i folkloru ziemi iłżeckiej.
 W dniu 16 Lipca 2017 w amfiteatrze przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy Orła Białego 2 w Iłży odbył się XXIII FESTIWAL FOLKLORU im. Józefa Myszki w Iłży.

© Adam Dziedzic               Kapela JASKÓŁKA z Małomierzyc 
Aż 49 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów przyjechało w niedzielę do Iłży z różnych stron kraju by zaprezentować się na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki. Festiwal zainaugurowała Msza Święta w iłżeckim Kościele Parafialnym pw. NMP, po której uczestnicy festiwalu w uroczystej paradzie przy dźwiękach kapel przemaszerowali ulicami miasta do Amfiteatru.
 Po tradycyjnym uczczeniu pamięci patrona festiwalu minutą ciszy imprezę otworzył Wicestarosta Radomski Leszek Margas. Prezentacje konkursowe oceniane były przez Jury w składzie: etnografa dr Stefana Rosińskiego oraz znawcę folkloru i regionalistę Adolfa Krzemińskiego.
© Adam Dziedzic                 Stefan Rosiński, Adolf Krzemiński
Występy solistów, zespołów śpiewaczych oraz kapel oglądane były  przez licznie przybyłą widownię, która oklaskiwała konkursowe występy.
Jury po obejrzeniu prezentacji 48 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów wyłoniło n/w laureatów festiwalu. Ze względu na wysoki i wyrównany poziom imprezy jury przyznało większą ilość nagród.
W kategorii solistów:  pierwszą nagrodę otrzymała - Alina Maciejczak z Jasieńca Iłż. Górnego, drugą nagrodę- Joanna Tęcza ze Zwolenia, natomiast trzecią nagrodę uzyskał - Wacław Pejas z Bliżyna.
 Ponadto w uznaniu wysokiego wyrównanego poziomu artystycznego festiwalowych prezentacji w tej kategorii jury przyznało dodatkowe równorzędne nagrody dla: Marii Janaczek z Łaguszowa, Józefa Packa z Jasieńca Iłż. Górnego i Andrzeja Myszki z Kotlarki k/Iłży.
 Dodatkowe, równorzędne Nagrody otrzymali: Stanisława Chebdowska z Gozdu, Wanda Kalita z Zakrzewa, Wiesława  Kiełek z Brodów, Elżbieta Kleczaj z Mirca, Maria Kowalik z Ostałówka, Teodora Odzimkowska ze Skaryszewa i Dariusz Rdzanek z Kopaczowa.
W kategorii Zespołów Śpiewaczych: dwa  równorzędne pierwsze miejsca przyznano zespołom: STRYKOWICE ze Zwolenia i KORZENIE z Łaguszowa oraz dwa równorzędne drugie miejsca otrzymały zespoły: ROGOWIANKA  z Końskich i CHOMENTOWIANKI ze Skaryszewa.  Trzy równorzędne trzecie miejsca przyznano zespołom: DOLNOJASIEŃCZANKI z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, GĄSAWIANKI z gminy Jastrząb i ZDZIECHOWIANKI z Szydłowca.
 Ponadto w uznaniu wysokiego i wyrównanego poziomu prezentacji kategorii Zespołów Śpiewaczych jury przyznało dodatkowe równorzędne nagrody dla zespołów: KAZANOWIANKI ZNAD IŁŻANKI – gm. Kazanów, SOBÓTKA Z CZARNOLASU, gm. Policzna i ZABOROWIANKI z gm. Orońsko.
Równorzędne, dodatkowe Nagrody otrzymały zespoły: CYMBRZANKI – z Chlewisk, CZERWONE KORALE  - z Jedlińska, GOZDOWIANKI - z Gozdu, JARZĘBINA  - z  Jedlińska, KALINA - z Zakrzewa, KAŁKOWIANKI – z Pawłowa, KONTRAST  - z Pionek, KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA  - z Pionek, KUŹNICZANKI - z Bliżyna, LEŚNIANIE - z Bodzentyna, RAZ NA LUDOWO - z Jastrzębi, TRĘBOLANKI – z Mirca, GÓRNIANKI - z Mirowa.
Nagrodę Publiczności – dla zespołu, który najbardziej rozbawił publiczność otrzymały: SOŁTYSKI z Pawłowa.

© Adam Dziedzic                 Zespół "SOŁTYSKI" z Pawłowa
W kategorii Kapel: pierwsze miejsce przyznano  - Kapeli Mirosława Rogali z Szydłowca, drugie miejsce uzyskała  – Kapela JAŚKI – z Końskich, trzecie miejsce otrzymała – KAPELA IŁŻECKA.
 Dodatkowe, równorzędne NAGRODY otrzymały następujące kapele: Kapela KAZIO – ze Skaryszewa, Kapela LEŚNIANIE – z Bodzentyna, Kapela LILIA – z Zakrzewa, Kapela JASKÓŁKA – z Iłży, Kapela z Osuchowa – Kazanów.
 NAGRODY BURMISTRZA I RADY MIEJSKIEJ za całoroczną popularyzację twórczości Józefa Myszki dla zespołów z gminy Iłża. Otrzymali je następujący wykonawcy: Andrzej Myszka - z Kotlarki, Alina Maciejczak z Jasieńca Iłż. Górnego, Józef Pacek z Jasieńca Iłżeckiego Górnego, Zespół śpiewaczy DOLNOJASIEŃCZANKI – Jasieniec Iłż. Dln., Zespół śpiewaczy NOWOCZESNE KOŁO GOSPODYŃ - z Piłatki, Zespół Śpiewaczy SEREDZANKI-  z Seredzic, Zespół śpiewaczy z KGW w Pakosławiu, Zespół śpiewaczy KGW w Starosiedlicach, Kapela JASKÓŁKA z Małomierzyc  oraz KAPELA IŁŻECKA z Iłży.
 Po uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu wystąpił jako gwiazda wieczoru młodzieżowy zespół folklorystyczny "GUZOWIANKI" działający pod kierunkiem Wiolety Fijałkowskiej w Guzowie, gm. Orońsko.
© Adam Dziedzic                 Zespół folklorystyczny  "GUZOWIANKI"
Józef Myszka (ur. 4 marca 1928 w Błazinach koło Iłży, zm. 10 lipca 1964 w Warszawie) - artysta ludowy, pieśniarz i tancerz. Przyczynił się do zachowania i opisania wielu przejawów folkloru rejonu iłżeckiego. Od dzieciństwa interesował się folklorem. Brał udział w wielu uroczystościach ludowych, przede wszystkim weselach. Później znalazło to odzwierciedlenie w jego pracy artystycznej. Z czasem zaczął występować na weselach regionu iłżeckiego oraz na całej ziemi radomskiej. Rozwinął działalność także na teren okolic Sandomierza, Buska, Opoczna i Kozienic.
Jego repertuar to: pieśni obrzędowe, przyśpiewki weselne (m.in. tzw. wyrywasy) i piosenki ludowe, które prezentował z ogromnym zainteresowaniem widowni.  Podczas pobytu w Warszawie w 1964 zginął śmiercią tragiczną, w czasie próby przed koncertem.
Adam Dziedzic