12:05 / 06.05.2018

XXI TURNIEJ RYCERSKI w Iłży

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

W dniu 5 maja 2018 roku w sobotę rozpoczął się pierwszy dzień XXI Turnieju Rycerskiego w Iłży i będzie trwał do późnych godzin w niedzielę. 

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl


Tradycyjnie Turniej Rycerski przyciągnął rzesze widzów, którzy mogli zobaczyć niezwykle realistyczne pokazy walk grup rekonstrukcyjnych. Pokaźne obozowisko. Podczas trwania XXI Turnieju Rycerskiego na wzgórzu zamkowym odbywały się liczne imprezy dla całych rodzin.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Rzemiosło wystawiło swoje stoiska cieszące się dużym zainteresowaniem przybyłych widzów. Za jakość historycznych stoisk rzemieślniczych odpowiada jedna z najciekawszych postaci z ruchu rekonstrukcyjnego Małgorzata Krasna-Korycińska - archeolog, badacz kulturowy i pisarka. Jej badania dotyczą przede wszystkim kuchni średniowiecznej - co i jak wówczas jedzono i jak to przygotowywano. Ma też gigantyczną wiedzą na temat ziołolecznictwa.

Ruiny zamku biskupów krakowskich, a w nich udostępnione do zwiedzania wieża i dwie sale  - to wszystko tworzyło klimat.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Było na co popatrzeć, bo w tym dniu odbywały się między innymi: pokazy artyleryjskie, walki rycerskie "jeden na jeden" i "dwóch na dwóch", czy bitwy piesze i konne. Całe rodziny mogli uczestniczyć w grze terenowej "Strażnik zamku" oraz w grach dla widzów, opowiadano historie zamku iłżeckiego,  W folkowe zabawy  wprowadziła "Łysa Góra" - to jeden z najlepszych polskich zespołów folk-rockowych, który zadbał o muzyczną oprawę sobotniego widowiska.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Odbyły się również: przedstawienie teatralne, pokazy zbrojne, wywiad z Arturem Brzychcy o filmie pt. "Habit i zbroja".

Przybyłych gości przywitał Andrzej Moskwa - Burmistrz Iłży, a otworzył XXI Turniej Rycerski Zbigniew Gołąbek - Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

XXI Turniej Rycerski w Iłży rozpoczął się odczytaniem Kodeksu i Reguły rycerskiej.
 
Widzowie mogli zobaczyć  kaskaderów filmowych i pokaz podpalania człowieka w wykonaniu East Riders Stunt  jedną z najlepszych grup konnych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

East Riders Stunt - to maestrowie jazdy konnej, jedni z najczęściej występujących na ekranach kinowych kaskaderów konnych. Lista ich dorobku jest naprawdę oszałamiająca. Wystąpili jako średniowieczna ciężka jazda.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl


 Dla osób, którzy wybierają się do Iłży w niedzielę podajemy program imprezy:

W drugim dniu (w niedzielę) odbywającego się XXI Turnieju Rycerskiego wystąpi najlepsza grupa pokazów sokolniczych - Grupa Vancos.


Niedziela, 6 maja

12.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju.
12.10 - Historie zamku iłżeckiego.
12.30 - Rozpoczęcie gry terenowej "Strażnik zamku".
13.20 - Pokaz artyleryjski.
13.50 - Historia stroju i uzbrojenia średniowiecznego.
14.10 - Sokolnicy.
14.45 - Finały walk rycerskich jeden na jeden.
15.00 - Spektakl teatralny.
15.30 - Pokaz konny.
16.00 - Gry i zabawy dla widzów.
16.30 - Wywiad z Arturem Brzychcy o filmie pt. "Habit i zbroja".
16.45 - Walka o most - walki rycerskie drużynowe.
17.30 - Sokolnicy.
18.10 - Pokaz konny.
18.50 - Pokaz artyleryjski.
19.20 - Ogłoszenie wyników gry terenowej "Strażnik zamku".
19.30 - Zakończenie imprezy.
 
W tym roku za reżyserię imprezy odpowiada Artur Brzychcy - reżyser licznych eventów historycznych, doradca do spraw barwy i broni przy produkcjach filmowych, rekonstruktor, dowódca chorągwi podolskiej w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem w latach 2003- 2014, namiestnik na Mazowsze Kapituły Rycerstwa Polskiego w latach 2005-2006, główny polski organizator Bitwy Narodów - Rycerskich Mistrzostw Świata 2012. Odznaczony Złotym Bemem, Nagrodą Kisiel dla Młodych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. W trakcie turnieju opowiadał  między innymi: o filmie „Habit i zbroja” przy którym pracował.


Adam Dziedzic