15:12 / 22.12.2023

W Muzeum Wsi Radomskiej otwarto Radomską Szopkę

©Sebastian Klochowicz


©Sebastian Klochowicz

Radomska szopka już otwarta!


©Sebastian Klochowicz

Drewniana, barwna, niepowtarzalna, w ludowym stylu – w piątek, 15 grudnia w Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się inauguracja „Radomskiej Szopki”. 

W oficjalnym otwarciu w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa wzięli udział zaproszeni goście, których powitała Ilona Jaroszek dyrektor placówki.


©Sebastian Klochowicz

Piątkowy wieczór był niezwykły – tego dnia dla gości po raz pierwszy udostępniona została drewniana szopka, którą wykonało trzech twórców ludowych.

 – Chcieliśmy w tak niezwykły, wyjątkowy sposób towarzyszyć zwiedzającym w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Dlatego też pokazujemy to unikatowe dzieło naszych twórców, rzeźbiarzy. Jestem przekonana, że ta szopka jest jedyna i niepowtarzalna, nigdzie takiej Państwo nie spotkacie, tylko w Muzeum Wsi Radomskiej – mówiła Ilona Jaroszek dyrektor skansenu. 


©Sebastian Klochowicz

©Sebastian Klochowicz

Podczas inauguracji odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe z udziałem duchownych wyznania katolickiego, ewangelicko-augsburskiego oraz prawosławnego, którzy odczytali fragmenty Pisma Świętego i opowiedzieli o zwyczajach, tradycji związanej z Adwentem i Bożym Narodzeniem. Ksiądz Bernard Kasprzycki - proboszcza Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Radomiu, odczytał Ewangelię wg św. Łukasza. Ks. Wojciech Rudkowski proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu przeczytał fragment z Księgi Izajasza, opowiedział też o tradycji wieńca i kalendarza Adwentowego. Z kolei Ks. Paweł Sidoruk proboszcz  Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy odczytał fragment z Dziejów Apostolskich i opowiedział o poście związanym z okresem Adwentu, zaśpiewał także kolędę w języku ukraińskim.

Życzenia świąteczne złożył wszystkim ks. Bernard Kasprzycki


©Sebastian Klochowicz

Radomska Szopka – to kolejne dzieło, którym może poszczycić  się Muzeum Wsi Radomskiej. Figury do niej wykonali rzeźbiarze ludowi. Pan Adam Sobień wyrzeźbił Trzech Króli oraz Anioły


©Sebastian Klochowicz

Pan Józef Kondeja wykonał Pasterzy oraz zwierzęta. Na tę okoliczność przygotował także Księgę Pamiątkową, do której wpisali się goście, a która będzie także dostępna dla zwiedzających

Radomska szopka na pewno wyróżniać się będzie prostotą wykonania, ludowym charakterem i stylem. Jest unikatowa ze względu na sposób rzeźbienia właściwy dla poszczególnych twórców. Figury mają około metra wysokości, wyrzeźbione są w drewnie lipowym i pomalowane. Na zaproszonych gościach zrobiła wrażenie.

Spotkanie ubogaciły kolędy w wykonaniu scholii z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomiu pod kierunkiem Pani Joanny Curyło. Głównych bohaterów Radomskiej Szopki, czyli jej twórców, przedstawiła Pani Aleksandra Żytnicka etnograf Muzeum Wsi Radomskiej. Natomiast konstrukcję stajenki wykonał pracownik z Działu Architektury Ludowej Muzeum Wsi Radomskiej Pan Grzegorz Wojtysiak. O oprawą artystyczną szopki  zadbał Pan Jan Brzuszek, który wykonał także tablice, na których znalazły się informacje o tradycji szopek bożonarodzeniowych oraz o twórcach ludowych, którzy wykonali radomskie dzieło.

RADOMSKA SZOPKA, która znajduje się w prezbiterium kościoła z Wolanowa, ma być wydarzeniem cyklicznym. Z każdym rokiem będzie przybywać elementów i figur.

Po spotkaniu bożonarodzeniowym w kościele, zebrani wzięli udział we wspólnej, wigilijnej kolacji.


©Sebastian Klochowicz

Szopka prezentowana jest  zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. Zwiedzający mogą ją oglądać do 28 stycznia 2024 roku


©Sebastian Klochowicz

©Sebastian Klochowicz

Tekst, wywiady, prowadzenie inauguracji: Magdalena Gliszczyńska


©Sebastian Klochowicz