09:04 / 17.04.2023

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbył się wernisaż Artystyczny powrót do przeszłości.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu 14 kwietnia 2023 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy pt. "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego".

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917 – 1939.
Dzieła reprezentujące najważniejsze i najwybitniejsze ugrupowania tego okresu, takie jak formiści, Jung Idysz, Bunt, Rytm, Szkołę wileńską, Grupę Krakowską, Blok, Praesens, "a.r." oraz kolorystów. 

Wystawę otworzył: dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk.

-W tym roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Za nami już kilka wernisaży m. in. „Malczewscy. Spotkanie artystów”. Kolejną z propozycji świętowania jubileuszu jest wystawa pt. „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”. Na ekspozycji prezentowane są główne tendencje artystyczne, obecne w sztuce polskiej w momencie kształtowania się naszego muzeum. Jest to zatem, swego rodzaju, podróż w czasie, która daje nam w roku stulecia, możliwość obcowania z różnorodnością i bogactwem sztuki tamtego okresuzauważa dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV    od lewej: Damian Jendrzejczyk - kurator wystawy, Leszek Ruszczyk - dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Kurator wystawyDamian Jendrzejczyk

-Jest to prezentacja ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917 – 1939. Zostały pokazane przez pryzmat charakterystycznego dla tego okresu, intensywnego powstawania i rozwijania się nowych kierunków i nurtów artystycznych, a także łączenia się twórców w grupy. Na wystawie znajdują się prace stanowiące wycinek twórczości bardzo płodnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uwaga skupiona została przede wszystkim na dziełach reprezentujących najważniejsze ugrupowania tego okresu powiedział  kurator wystawy Damian Jendrzejczyk.

Wernisaż rozpoczął się częścią artystyczną w której wystąpili: Emilia Ziółek - pianino, Dominika Jaroszek - saksofon i Piotr Zarzyka - akordeon. 



©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV    od lewej:  Emilia Ziółek - pianino, Dominika Jaroszek - saksofon i Piotr Zarzyka - akordeon. 

Emilia ZiółekWystępowała z recitalem fortepianowym w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Europejskim Centrum Kultury im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Jest laureatką konkursów muzycznych m.in.: I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Orchestra Ferruccio Benvenuto Busoni Edizione Speciale Leonardo da Vinci 2019” we Florencji. 



©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV    od lewej:  Emilia Ziółek - pianino, Piotr Zarzyka - akordeon i Dominika Jaroszek - saksofon

Na wystawie można zobaczyć wiele ikonicznych dzieł sztuki dwudziestolecia międzywojennego w tym rzeźbiarski portret Louisa Marcoussisa autorstwa Augusta Zamoyskiego, słynny Akt kobiecy - Motyle Leona Chwistka, czy inspirowany sztuką Caravaggia - Pijak Jana Gotarda oraz wiele innych.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na wystawie są przedstawiciele najbardziej awangardowych ugrupowań międzywojnia: Bloku, Praesensu i „a.r” z pracami Mieczysława Szczuki, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Stanisława Zalewskiego, Andrzeja Pronaszki i Karola Hillera.

Awangardową Grupę Krakowską reprezentują prace graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie takich twórców, jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki oraz Maria Jarema.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. 

Wystawę będzie można oglądać do 9 lipca 2023 roku.