14:05 / 31.05.2018

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Muzeum Wsi Radomskiej

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Data Bożego Ciała jest ruchoma w tym roku wypada 31 maja, przypada 60 dni po Wielkanocy. Ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263r gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. 
Boże Ciało ustanowił 1264r papież Urban IV.

Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. 

W tym dniu we wszystkich kościołach organizowane są uroczyste msze oraz procesje. Uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ulicy Starokrakowskiej w Radomiu, której przewodniczył ks. Marek Dziewiecki.


©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Procesja przechodziła przez cztery pięknie ozdobione ołtarze, przy których czytane były fragmenty Ewangelii oraz odbywały się motlitwy wiernych.

Po Mszy Świętej procesja ruszyła ulicą Starokrakowską do pierwszego ołtarza, następnie ruszyła do drugiego ołtarza przy ulicy Stalowej. Aranżacje tych ołtarzy przygotowali parafianie.

W Muzeum Wsi Radomskiej procesja doszła do trzeciego ołtarza (przy Krzyżu z Pionek) - przygotowanego przez Grupę Twórczą „Vena”. - działającej przy Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka: Władysława Drachal, Marlena Zielińska, Andrzej Zieliński, Zbigniew Kurasiewicz, Krystyna Kondeja, Józefa Kondeja. Grupa Twórcza VENA, jako jedna z form działalności Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, utworzona została w 1997 r. i skupia twórców Ziemi Kozienickiej. Twórczość członków grupy jest ściśle powiązana z regionem kozienickim, jego historią i kulturą. Artyści z grupy VENA uczestniczą w wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także biorą czynny udział w licznych wydarzeniach kulturalnych promując Ziemię Kozienicką. Opiekunem grupy jest instruktor plastyki KDK Agnieszka Bieńkowska.

Następnie uczestnicy procesji udały się do czwartego ołtarza (przed Kościołem z Wolanowa), aranżację ołtarza przygotowali członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Oddział Radomski: - 
Wanda Gotkiewicz, Krzysztof Solecki, Janusz Ostrowski, Jolanta Falkiewicz, Grzegorz Gordat, Zygmunt Żak, Bronisław Koperski.
Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało z inicjatywy samych twórców w 1968 roku. Celem Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest twórcze kultywowanie tradycji kultury ludowej we wszystkich dziedzinach i rodzajach plastyki, folkloru i literatury ludowej, popularyzacja najwartościowszych przejawów artystycznej twórczości ludowej i roztaczanie opieki nad twórcami ludowymi. Prezesem Oddziału Radomskiego STL jest pan Grzegorz Gordat.

To była jedna z większych procesji w Radomiu.