22:07 / 07.07.2023

Teatr podsumował sezon artystyczny

©

Dobiegł końca sezon artystyczny 2022/2023. Dla Teatru Powszechnego był to bardzo intensywny czas. 417 przedstawień dla ponad 78 000 widzów – te liczby mówią same za siebie.
                                                           
Na afiszu
              
Sezon rozpoczął się komedią Donalda Churchilla „Dekorator” w reżyserii Pawła Pitery. Zaraz po premierze pełną parą ruszyły przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i naszej festiwalowej premiery – „Zbrodni z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka
            
Jesienią po raz pierwszy na deskach radomskiego teatru gościli artyści z Japonii. W ramach festiwalu Inlan Dimensions International Arts Festival 2022 zespół z japońskiego Teatru Chiten przedstawił widowiskową adaptację „Gracza” Fiodora Dostojewskiego. Stary rok teatr pożegnał bawiąc się przy szalonej farsie „Okno na parlament” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
          
W marcu na Dużej Scenie za sprawą reżysera Pawła Świątka odżył konflikt sąsiedzki. Z okazji Roku Aleksandra Fredry radomski „Powszechny” zrealizował  „Zemstę” we współczesnej, brawurowej inscenizacji. Sezon zakończył się przedpremierowymi pokazami przedstawienia „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl powstał dzięki wsparciu Marszałka Województwa Mazowieckiego.
           
Jednocześnie na afisz wróciły również znane i lubiane tytuły, takie jak: „Szalone nożyczki”, „Pomoc domowa”, „Ryzykowna forsa”, „Tajemniczy ogród”, „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”, „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli „Damy i huzary”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Roszpunka”. 
                                   
„Ferdydurke” w Teatrze Telewizji
           
Ogromnym wyróżnieniem była telewizyjna realizacja przedstawienia „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś – Kerger. Jest to pierwszy spektakl radomskiego teatru, który znalazł się w zbiorach Teatru Telewizji. W czerwcu br. zapis przedstawienia zaprezentowano podczas XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2023”
                                    
XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

W październiku odbyła się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W programie znalazło się 11 spektakli, w tym premiera „Zbrodni z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka radomskiego teatru. 
W ramach festiwalu gościli u nas m.in.: Mikołaj Grabowski, Andrzej Seweryn, Teatr Ludowy z Krakowa, Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa, Teatr Culitos z Argentyny, a jednym z ważniejszych punktów był występ Teatru Simul + Company Koniereni z Tokyo. Zespół z Japonii przedstawił poruszającą interpretację „Kosmosu” Witolda Gombrowicza. 

Jury w składzie: Lena Frankiewicz, Bożena Sawicka, Łukasz Maciejewski, Tomasz Tyczyński, Jacek Wakar przyznało GRAND PRIX spektaklowi „Iwona, księżniczka Burgunda” Teatru Ludowego w Krakowie, a także nagrodziło  przedstawienie „Zbrodnia z premedytacją”  za scenografię Michała Dracza oraz wyróżniło Piotra Kondrata za rolę Lokaja. 
           
Jednocześnie rozpoczęły się przygotowania do kolejnego, XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W czerwcu powrócił na afisz cykl „Czytamy Gombrowicza”. Reżyser Grzegorz Dębowski wraz z aktorami zaprezentowali zabawną interpretację opowiadania „Pampelan w tubie”. Kolejne spotkanie z twórczością Gombrowicza już we wrześniu! Pozostałe działania zaplanowane na przyszły sezon to: konkurs na plakat  gombrowiczowski, debata literacka oraz pokazy rejestracji Teatrów Telewizji.

                                           
Jesienią będzie się działo…
            
Nowy sezon rozpocznie się wraz z bohaterami najnowszych spektakli dla dzieci. 

Już  15 września Teatr Powszechny zaprasza na familijne przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą” w reżyserii Michała Derlatki na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. A pod koniec miesiąca premiera dla najmłodszych:  „Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego w reżyserii Cezarego Domagały. 
             
Do zobaczenia jesienią! Też będzie się działo! 
                                                                                                            PIK