18:04 / 24.04.2018

Światowy Dzień Książki z Majką i wujkiem Boczkiem w RKŚTiG ŁAŹNIA

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

W dniu 23 kwietnia 2018r w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galria "Łaźnia" odbyło się spotkanie pt. „Światowy Dzień Książki z Majką i wujkiem Boczkiem”.

Na początku spotkania zaśpiewała Olga Sochaczewska piosenkę pt. "Moje serce to jest muzyk".

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Konferansjerką tego wieczoru była Roksana Chalabry, która na wstępie powiedziała  -"Serdecznie witam Państwa w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – „Łaźnia” na spotkaniu, zatytułowanym „Światowy Dzień Książki z Majką i wujkiem Boczkiem”. Dziś rzeczywiście obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, i jest to doskonała okazja, by promować kolejną książkę radomskiego twórcy Adriana Szarego, zatytułowaną „Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia”. dodając - "Przed chwilą przywitała Państwa piosenką Olga Sochaczewska – uczennica Liceum im. Jana Kochanowskiego, a teraz my powitajmy jednego z bohaterów dzisiejszego wieczoru – polonistę VI LO w Radomiu, wykładowcę UTH, instruktora warsztatów literackich w „Arce”, poetę, pisarza, autora czternastu książek indywidualnych i redaktora dziewięciu antologii. Przed Państwem Adrian Szary".

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Adrian Szary powiedział między innymi - No i mamy trylogię. To trzecia już część przygód "Majki i wujka Boczka" jednocześnie zaprosił do posłuchania fragmentów nowej „Majki”.

W bajkowe postacie wcieliły się uczniowie z wychowawczej klasy autora książki, z gimnazjum „Kochanowskiego”.
Fragmenty z książki czytały: jako Majka – Maja Karolina Karolik, Wujek Boczek – Mikołaj Kiraga, Pan Jakub – Bartłomiej Senator, Pani Małgosia – Aleksandra Skałbania.
WierszeJulia Pacyna, Natalia Tokarska i Olga Brzezińska.

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Podczas czytania towarzyszyła prezentacja ilustracji do wszystkich trzech części „Majki”, autorstwa Olgi Stodulskiej również uczennicy liceum „Kochanowskiego”.

Przy stoliku Roksana Chalabry w rozmowie o "MAJCE" zadała kilka pytań autorowi książek Adrianowi Szaremu między innymi: Majka to powieść autobiograficzna?, W najnowszej Majce zawarłeś dużo wierszy, tekstów piosenek…, Ilustracje w Majce. 
Następnie zaprosiła na krótki wywiad Olgę Stodulską - autorkę rysunków zadając pytania: Jak zareagowałaś na współpracę z panem Adrianem?, Jak wygląda proces ilustrowania jego książki?, Co jest najtrudniejsze, a co sprawia Ci największą radość?

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Majka
jest powieścią autobiograficzną i ma swoje odpowiedniki bohaterów w rzeczywistości pozaliterackiej.

Na sali była jedna z bohaterek trzeciej części Majki – pani Kasia, czyli Katarzyna Bochyńska – Wojdył, która przed widownią wykonała trzy utwory: Pierwszy utwór Adagio muz. Tomaso Albinion słowa polskie Adrian Szary, drugi   "Podnosisz mnie" oraz trzeci utwór pt. "Con te portiro"

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

- Katarzyna Bochyńska-Wojdył
- Obdarzona naturalnym, silnym głosem: sopranem spinto - to najrzadziej spotykany głos kobiecy, osiągający brzmienie zarówno liryczne jak i dramatyczne, z wyjątkową swobodą wykonuje zarówno sopranowe arie operowe jak pieśni sakralne i popularne.
-/przyp. red./.

W drugiej części fragmentu przygód Majki. czytały uczniówie „Kochanowskiego”. W roli Majki – Maja Karolina Karolik, Wujek Boczek – Mikołaj Kiraga, Babcia Basia – Oliwia Glinka, wiersze natomiast mówiły Anna Skowrońska i Aleksandra Skałbania.

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Na sali był jeszcze jeden bohater książki wujek Rafał, czyli Rafał Błędowski, który razem z synem Michałem zaśpiewali piosenki: pierwszą pt. "Popłyńmy", drugą pt. "Bum Cyk Cyk" oraz trzecią debiutującą "Alfabet żeglarza". 

© Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Na zakończenie Katarzyna Bochyńska-Wojdył poinformowała widownię, że autor książki Adrian Szary obchodził dzień wcześniej urodziny i wspólnie z widownią zaśpiewała "Sto lat". natomiast
prowadząca spotkanie Roksana Chalabry podziękowała uczestnikom spotkania mówiąc "No to czas chyba powiedzieć do widzenia. Bardzo Państwu dziękujemy, zachęcamy po spotkaniu do zakupu bajkowych książek Adriana Szarego i płyt Rafała Błędowskiego, i oczywiście do odwiedzania „Łaźni”.

Adam Dziedzic