15:05 / 03.05.2018

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ ROZPOCZĘŁA SEZON ROWEROWY

©Elżbieta Nowakowska


1 maja 2018 roku o godzinie 8.00, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon rowerowy wyjazdem do Starej Błotnicy do Matki Bożej Pocieszenia.

Wstępnie wytyczona trasa wynosiła około 120 kilometrów, jednak w praktyce odległość urosła do 155 km.

©Elżbieta Nowakowska

Przecinając we  Wsoli drogę krajową 7, pogubiliśmy się, nawet najlepsze nawigacje wskazywały różne rozwiązania, a remont i przebudowa drogi szybkiego ruchu całkiem pokrzyżowały wytyczoną naszą trasę. Mimo wydłużonej drogi ok. godziny 12 dojechaliśmy na miejsce, w Sanktuarium pokłoniliśmy się Matce Bożej Pocieszenia, odpoczęliśmy chwilę, porobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i droga powrotna, już bardziej prosta przez Jedlankę, Jedlińsk, Wsolę, Jedlnię Letnisko, Słupicę, Suchę i około godz. 18 dotarliśmy do Zwolenia. Zmęczeni, ale szczęśliwi, że podczas pierwszego wyjazdu grupowego, w tym szczególnym Roku 100 lecia Odzyskania Niepodległości, pokonaliśmy ok. 8% zaplanowanego na Jubileusz - dystansu 1918 kilometrów.

Kolejny wyjazd już 20 maja do Jedlni Letnisko na Święto Niezapominajki i 24 do 29 maja do Krakowa transportem zorganizowanym, a z Krakowa już na rowerach Szlakiem Pierwszej Kadrowej i 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich, przez Michałowice - Słomniki - Miechów - Jędrzejów, Chęciny - Kielce - Ćmielów - Annopol - Lublin -Puławy - Garbatka Letnisko - Laski - Zwoleń ok 500km.

W czerwcu IV Rajd  Szlakiem Kochanowskich, w lipcu XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, w sierpniu Rajd Niepodległościowy do Garwolina, Sulejówka, Radzymina, Warszawy, w październiku pielgrzymka różańcowa do Wysokiego Koła, raj do Iłży na Piotrowe Pole  i 10 listopada do Lasek, gdzie na cmentarzu wojennym spoczywają legioniści polegli w okresie od 22 do 26 października 1914 roku w walkach 1 Pułku Piechoty Legionów  Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego z wojskiem rosyjskim.

Patronat nad rajdami i pielgrzymkami objęli Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i ks. kan. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Grupa otrzymała koszuli z Biura Programu „Niepodległa” z Warszawy, z historycznymi nadrukami i logiem NIEPODLEGŁEJ i włączyła się do Gminnych, Powiatowych i Ogólnopolskich Obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

Elżbieta Nowakowska