14:05 / 29.05.2018

513 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI NIHIL NOVI - Piknik historyczny w Radomiu.

©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

30 maja przypada 513 rocznica uchwalenia w Radomiu konstytucji Nihil Novi. Z tej okazji w dniu 27 maja 2018 odbył się piknik historyczny na skwerze Unii Wileńsko - Radomskiej.

Organizatorem pikniku historycznego było Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

Piknik rozpoczęły salwy z dwóch wielkich armat.


©Adam Dziedzic - Obiektywnie.info.pl

Jarosław Kowalik - prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu przywitał przybyłych radomian, wspomniał o celu pikniku mówiąc - "to przypomnienie faktów historycznych związanych z podpisaniem konstytucji nihil novi".  Przedstawił również uczestniczące w pikniku grupy rekonstrukcyjne dwóch chorągwi rycerstwa, bractwa kurkowego oraz grupy rekonstrukcyjnej z Piotrówki.



Następnie dr Łukasz Zaborowski wygłosił prelekcję na temat uchwalenia konstytucji nihil novi, oraz wyjaśnił znaczenie słowa konstytucja w tamtych czasach.

- "W czasach staropolskich konstytucją nazywano każdą ustawę. Ponieważ znaczenie konstytucja właściwie powinno być tłumaczone na polski jako ustawa, a nie jako konstytucja. Takie to w tedy miało znaczenie. Nie było to słowo konstytucja, nie oznaczało ustawy zasadniczej tak jak dzisiaj rozumiemy konstytucję. Nie mniej jednak, jeśli chodzi o konstytucję Nihil Novi, to miała ona tak duże znaczenie ustrojotwórcze dla całej Rzeczypospolitej, że możemy również nazywać ją konstytucją w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Ponieważ dawała ona podstawy ustrojowe dla państwa Polsko - Litewskiego".  - wyjaśnił Łukasz Zaborowski.



Co uchwalono w konstytucji Nihil Novi - (1505 r.)?

Dr Łukasz Zaborowski powiedział "Było 26 artykułów wieczystych, czyli tych, które miały obowiązywać. Najważniejszy pierwszy z nich to jest artykuł o nie uchwalaniu konstytucji, czyli ustaw bez zgody senatorów i posłów ziemskich". następnie przeczytał treść artykułu pierwszego konstytucji Nihil Novi.

- "Ponieważ prawa ogólne i ustawy publiczne dotyczą nie pojedynczego człowieka, ale ogółu narodu, przeto na walnym sejmie radomskim wraz z wszystkimi królestwa naszego prałatami, radami i posłami ziemskimi za słuszne i sprawiedliwe uznaliśmy, jakoż postanowiliśmy, iż odtąd na potomne czasy nic nowego (nihil novi) stanowionym być nie ma przez nas i naszych następców, bez wspólnego zezwolenia senatorów i posłów ziemskich, co by było ujmą i ku uciążeniu Rzeczypospolitej, oraz jej ze szkodą i krzywdą czyjąśkolwiek, tudzież zamierzało ku zmianie prawa ogólnego i wolności publicznej".

Była to jedna z ustaw sejmu w Radomiu w 1505 r., nazwana później „konstytucją nihil novi”.

Adam Dziedzic